czwartek, 6 stycznia 2011

Kazimierz Dolny



Dwudniowy obóz naukowy dla gimnazjalistów w Kazimierzu Dolnym odbył się w dniach 6–7 listopada 2010 r. w ramach projektu Z matematyką do gwiazd dofinansowanego ze środków miasta stołecznego Warszawy.

Udział wzięło 28 uczniów z różnych szkół gimnazjalnych i 3 opiekunów.

Wyjeżdżając z Warszawy, martwiliśmy się złą pogodą, dużymi opadami deszczu. W sobotę po podróży i zakwaterowaniu w Schronisku Młodzieżowym "Strażnica" spacerowaliśmy brzegiem Wisły. Przygotowywaliśmy się do mierzenia szerokości rzeki. Po obiedzie uczniowie, zwiedzając rynek, układali zadania matematyczne. Niektóre z nich były naprawdę bardzo ciekawe i wykorzystywały informacje dotyczące fragmentów miasta.

Wieczorem Jan Baranowski przybliżył postać Benoît Mandelbrota, matematyka pochodzenia żydowskiego urodzonego w Polsce, który zmarł 14 października 2010 r. w Dniu Edukacji Narodowej. Mandelbrot opisał zbiór nazwany później jego nazwiskiem oraz wymyślił słowo fraktal. Uczniowie poznali też inne figury samopodobne, takie jak Zbiór Cantora, płatek Kocha czy trójkąt i dywan Sierpińskiego.

Następnie pan Jan prowadził wykład i pokaz slajdów dotyczący symetrii w przyrodzie, architekturze, życiu codziennym. Przygotował dla uczniów łamigłówki przestrzenne oraz labirynt. Wspólnie z uczniami tworzył modele przestrzenne brył.

Anna Mitrowska i Małgorzata Lesisz, nauczycielki matematyki, składały z młodzieżą metodą origami kompozycje płaskie i przestrzenne z kolorowych kartek papieru, powtarzając przy tym własności niektórych figur matematycznych.

Aleksander Przeździecki i Bartłomiej Boczek, uczniowie klasy 3d Gimnazjum Nr 122 z Oddziałami Dwujęzycznymi, uczyli rówieśników wyznaczać przybliżenie liczby ? za pomocą igły Buffona. Przedstawili również twierdzenie Talesa i jego zastosowanie. Podczas wieczornych rozmów uczniowie dzielili się wiedzą nie tylko matematyczną. Opowiadali również o swoich problemach i osiągnięciach szkolnych.

W niedzielę po śniadaniu uczniowie podzieleni na grupy obliczali szerokość Wisły, stosując twierdzenie Talesa. Niestety tylko jedna grupa otrzymała wynik w granicach błędu. Najczęściej niedokładne obliczenia były spowodowane złymi przekształceniami wzoru.

Wędrowaliśmy również po wąwozach i okolicach Kazimierza Dolnego, szukając symetrii i fraktali w przyrodzie, architekturze, życiu codziennym. Pogoda nam sprzyjała. Do Warszawy wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz